Lemiesze poliuretanowe – budowa, zastosowanie

Rokrocznie media trąbią o tym, że zima znów zaskoczyła drogowców, że drogi zasypane, odśnieżarki nie zdążyły wyjechać przed godzinami szczytu, i tak dalej, i tak dalej... I chyba każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze oraz z tego, że nieodśnieżone drogi to ogromne ryzyko wypadków, a nawet karamboli. Niewielu jednak wie o tym, że bardzo dużo zależy nie tylko od samej organizacji odśnieżania i od samej sprawności pługu śnieżnego, lecz również od tak niewielkiej (w porównaniu do całej maszyny) części tej maszyny, jaką jest... lemiesz.

Czym w ogóle jest lemiesz?

Lemiesz jest po prostu dolną roboczą częścią korpusu pługu, nie tylko śnieżnego. To właśnie lemiesz ma największą z całej roboczej części pługu styczność z podłożem. Robiony jest zazwyczaj z materiałów odpornych na ścieranie, przede wszystkim ze stali (w pługach rolniczych) albo z poliuretanu (w pługach śnieżnych). Jest to najszybciej zużywająca się część pługu, więc co jakiś czas trzeba ją wymieniać (dobrze więc mieć "na stanie" choć jedną sztukę na wymianę).

Do odśnieżania najlepsze lemiesze poliuretanowe

Jednymi z najlepszych jakościowo i najtrwalszych lemieszy do pługów śnieżnych są te poliuretanowe. Wykonane są one, jak nietrudno się domyślić po samej nazwie, z poliuretanu, czyli specjalnego gumopodobnego tworzywa sztucznego, które w zależności od tego, do czego ma służyć, może być giętkie i dość elastyczne lub też odwrotnie – bardzo twarde i wytrzymałe na odkształcenia. Znjadziesz u nas także płyty poliuretanowe, które są równie wytrzymałe i cechują się niezwykle wysoką jakością

Lemiesze poliuretanowe - zalety

Ten rodzaj lemieszy polecany jest przede wszystkim do miejsc, gdzie odśnieżanie powinno być skuteczne, lecz jednocześnie delikatne, ze względu na rodzaj nawierzchni, która nie może w żadnym wypadku ulec odkształceniom (jak mogłoby się zdarzyć np. w wypadku używania lemiesza stalowego). Świetnie sprawdzą się więc one na lotniskach, parkingach czy też po prostu w aglomeracjach miejskich...

Poza tym, że są delikatne i jednocześnie skuteczne (radzą sobie ze wszystkimi rodzajami śniegu!) w odśnieżaniu lemiesze poliuretanowe charakteryzują się wysoką trwałością – są niezwykle odporne na ścieranie mechaniczne. Co więcej, również i bardzo niskie temperatury im nie zaszkodzą, gdyż poliuretan, z jakiego są wykonane, jest odporny na temperatury nawet do 90 stopni mrozu! Nie tylko na bardzo niskie temperatury są odporne poliuretanowe lemiesze, lecz również i na hydrolizę. Co więcej, ich odporność na napinanie wynosi aż 320 - 430 N/mm2, zaś twardość - 90 Shore A! Lemiesze wykonane z poliuretanu mogą także pracować na wszystkich rodzajach powierzchni, są więc bardzo uniwersalne, co znów jest im liczone na plus. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że ich praca jest bardzo cicha, co w zimie zaskakującej drogowców znienacka śniegiem ma ogromne znaczenie, gdyż można wtedy do odśnieżania przystąpić od razu, zaraz po zauważeniu opadów, nawet w środku nocy, i nie zakłóci to w żadnym wypadku ciszy nocnej ani też snu okolicznych mieszkańców, którzy dzięki temu będą mogli rano wyjechać już na świeżo odśnieżone drogi i bez przeszkód dotrzeć do pracy.