Rury, cylindry, pręty poliuretanowe – budowa, zalety i zastosowanie

Rury, cylindry, pręty poliuretanowe mają szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach oraz w wielu gałęziach przemysłu. Równie szeroki jest wachlarz korzyści płynących z ich zastosowania, ponieważ poliuretan jest wybitnie użytecznym materiałem. Ale o tym może za chwilę... Zacznijmy od samego początku, a więc...

Poliuretan – co to w ogóle jest?

Otóż z poliuretanem, co ciekawe i co świadczy o jego funkcjonalności, każdy z nas ma do czynienia dzień w dzień! Otaczają nas przedmioty i elementy poliuretanowe, zarówno w domu, jak i również w pracy (nieważne, czy jest to biuro czy wielka hala produkcyjna czy.... cokolwiek innego) oraz wszędzie poza domem – na dworze, w sklepach, w restauracjach, kinach... I tak dalej, i tak dalej. Niezwykle popularne są płyty poliuretanowe. Czym więc ten poliuretan jest, że tak szeroko się z niego korzysta? Cóż, jest to nieco przypominające gumę tworzywo sztuczne. Jak to tworzywa sztuczne, poliuretan wytworzony jest od a do zet przez człowieka, dzięki czemu można nadać mu takie właściwości jak się chce. Albo takie, jakich chce klient.

Wachlarz korzyści płynących ze stosowania poliuretanu

Produkty, w tym również i wspomniane już na samym wstępie rury, cylindry czy pręty, wykonane z poliuretanu cechują się bardzo wieloma zalety, do których zaliczyć można między innymi to, że są niezwykle odporne na:
- mechaniczne ścieranie;
- rozdzieranie;
- wysokie (do +70 stopni Celsjusza) i niskie (do -40 stopni Celsjusza) temperatury;
- działanie różnych mediów takich jak na przykład alkohole, eter, glikole, eter glikolowy, oleje mineralne i tłuszcze, aromatyczne i parafinowe węglowodory czy produkty spożywcze;
- promieniowanie ultrafioletowe;
- hydrolizę;
- mikroby.

Oczywiście, nie na wszystkie te czynniki są one odporne z automatu, ale przy zastosowaniu odpowiednich modyfikacji – owszem. Są też – czy raczej mogą być, jeśli tak je dostosujemy – one bardzo elastyczne. Poza tym dzięki odlewaniu bezciśnieniowemu w metalowych formach można w produktach poliuretanowych (nawet nie tylko w tych rurach, cylindrach i prętach!) stosować różnego rodzaju wzmocnienia (także montażowe). Można też je robić w bardzo dużych formach.

Rury, cylindry, pręty poliuretanowe – szeroki wybór produktów

Będące w sprzedaży lub też dostępne na zamówienie rury, cylindry oraz pręty z poliuretanu tak naprawdę wykonywane są z elastomeru poliuretanowego (taka jest dokładna nazwa tego materiału, warto to zapamiętać, co pozwoli w przyszłości uniknąć nieporozumień, czy to z klientami, czy to ze zleceniobiorcami), co daje wyżej już wymienione korzyści. A dzięki temu materiałowi można sobie zamówić te produkty w bardzo różnych kolorach i w o różnych stopniach twardości. Ba, co więcej, można i pokombinować z dodatkami uszlachetniającymi chroniącymi przed działaniem różnego rodzaju mediów. Jeśli odpowiednio się w tym kierunku pokombinuje (można to też po prostu skonsultować z firmą, której się zleca produkcję poliuretanowych rur, cylindrów czy prętów, a oni doradzą odpowiednie modyfikacje czy wzmocnienia), można uzyskać różnorodne właściwości fizyczne, chemiczne oraz mechaniczne omawianych produktów.